SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM WALDEMAREM CICHONIEM

W czwartek 10 listopada 2022 r. gościliśmy w naszej Szkole pana Waldemara Cichonia, autora uwielbianej przez młodszych czytelników serii książek o Cukierku.

                                                                    FOTO W. Cichoń

Podczas spotkań z uczniami klas II i III pisarz zdradził szczegóły dotyczące powstawania serii. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących warsztatu pracy pisarza i kolejnych etapów powstawania książki. Z zainteresowaniem słuchały informacji o głównym bohaterze wspomnianej serii – niesfornym i nieokrzesanym kocie. Okazało się, że Cukierek mieszka w domu autora, a niecodzienne, zaskakujące i zabawne zdarzenia są inspiracją do powstawania jej kolejnych tomów.

Dzieci, w towarzystwie przyniesionych na spotkanie pluszowych maskotek - kotków i piesków, z uwagą wysłuchały czytanych przez pisarza fragmentów książki o przygodach Cukierka. Oczywiście był też czas na pytania do autora. Pisarz złożył wiele autografów z dedykacjami dla klas i chętnych uczniów oraz dokonał wpisu do Pamiątkowej Księgi. Znalazła się też chwila na wspólne zdjęcie.

Pan Waldemar Cichoń napisał również trzy tomy przygód Riko, które z pewnością zainteresują miłośników psów. Ponadto w dorobku pisarza znalazła się też książka pt.„Skrzat”, której bohaterem jest dwunastoletni Tomek.

Gość podarował nam wyjątkowy prezent - pachnącą farbą drukarską, najnowszą książkę, wydaną pod tytułem „Witajcie w Wynalazkowie”.

Biblioteka szkolna od teraz posiada już prawie wszystkie dotychczas wydane książki autorstwa pana Waldemara Cichonia, na dodatek opatrzone autografem pisarza i dedykacją dla Szkoły.

Zapraszamy do ich wypożyczania!

Bardzo dziękujemy Panu Waldemarowi Cichoniowi za odwiedziny!

Dziękujemy Wydawnictwu Żwakowskiemu za pomoc w organizacji spotkania
i książki podarowane bibliotece szkolnej.

Spotkanie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (2021-2025).

                       logo NPRC 2.0                                                                                                                        Nauczyciele bibliotekarze
Barbara Samol-Jakubaszek
Małgorzata Kiwior

 

S.A. 1d      Spotkanie aut.2a     Spotkanie aut.3d

 

                              S.A. 4a     S. A. 5a      

 

S.A. 7a     S. A. 8a     S.A.9a

Zachęcamy do obejrzenia pozostałych zdjęć zamieszczonych na stronie Szkoły w zakładce: Klasy I-III.

„PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”

Nasza Szkoła już po raz kolejny włączyła się do tej międzynarodowej akcji, organizowanej w ramach Października - Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.20221024 085435

Członkowie wolontariatu bibliotecznego już w poprzednim tygodniu, spacerując podczas  przerw po korytarzach z plakatami oraz zaglądając do klas młodszych, informowali o terminie wydarzenia i zachęcali do udziału w nim. Pojawiały się również plakaty i informacje w Librusie. Oczywiście duch rywalizacji i chęć pobicia międzynarodowego rekordu dodawały nam skrzydeł.

25 października uczniowie i nauczyciele zatopili się w lekturze. Na korytarzach zrobiło się ciszej, a niesamowite przygody, nagłe zwroty akcji  i tajemnicze zagadki porwały wszystkich czytających. Do Akcji chętnie przystąpili zarówno uczniowie klas młodszych wraz ze swoimi Wychowawczyniami, jak i uczniowie klas starszych.

Czytaj więcej...

 

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI
od 14 września 2022 r.

Biblioteka szkolna zaprasza!

 dziewczynka czyta

               BIBLIOTEKA w budynku A
 PONIEDZIAŁEK          8.00 - 14.00
 WTOREK     7.30 - 15.00
 ŚRODA  8.00 - 16.05
 CZWARTEK   8.00 - 14.15
 PIĄTEK   7.30 - 11.10 i 11.55 -13.00

 

               BIBLIOTEKA w budynku B
 PONIEDZIAŁEK    12.00 - 16.05          
 WTOREK       8.00 - 12.15
 ŚRODA     8.00 - 11.10
 CZWARTEK   12.00 - 15.10
 PIĄTEK      8.00 - 12.30

 

 

 

W  NIEZWYKŁYM  ŚWIECIE  TEATRZYKU  KAMISHIBAI

 

   00  4  6

 

W bibliotece szkolnej w dniach 2 i 6 czerwca br. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wyjątkowym spektaklu autorstwa Magdaleny Zarębskiej z ilustracjami Karoliny Szopy pt. „Bajka o Wiśle”.

Spotkanie z Papierowym Teatrem Kamishibai przygotowała i poprowadziła pani Barbara Samol-Jakubaszek we współpracy z wolontariuszkami z klasy VIII F: Kingą Maruszak, Zofią Chabielską i Oliwią Czarniecką.

Snując opowieść o Wiśle od jej źródeł, aż do ujścia, prezentując kolejne ilustracje teatrzyku i jednocześnie wskazując wspominane miejsca na mapie Polski uczniowie podsumowali i poszerzyli wiadomości o tej rzece, przypomnieli sobie legendy związane z Krakowem i Warszawą.

Muzyczno-ruchowym przerywnikiem podczas słuchania i oglądania kamishibai była nauka piosenki pt. „Płynie Wisła, płynie…”.

 

  2   3   11

 

Pewnie zastanawiacie się, czym jest TEATRZYK  KAMISHIBAI...

Kamishibai to teatr obrazkowy, zwany również teatrem papierowym, teatrem ilustracji. Jest to pochodząca z Japonii z XII wieku technika opowiadania i czytania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. W Kamishibai to nie aktor jest osobą pierwszoplanową, lecz najważniejsza jest historia, którą czytamy i słuchamy, bo to ona tworzy więź z publicznością. Jest to cecha wyróżniająca kamishibai, który dzięki swej wyjątkowej formie umożliwia współprzeżywanie czytanej historii, a więź, która dzięki temu zabiegowi nawiązuje się między lektorem a widzem, jest magiczna, niezwykła.

Pomimo swojego dalekowschodniego pochodzenia, teatrzyk kamishibai staje się coraz bardziej popularny w Europie.

W Polsce zaczął być znany w połowie lat 90. dzięki prof. Joannie Papuzińskiej.

Ten papierowy teatrzyk umożliwia kreatywne podejście do teatru. Możecie samodzielnie wykonać karty ilustracyjne, stworzyć własną książkę, wymyślić historię lub wykorzystać gotowy tekst literacki do przedstawienia swojej opowieści w sposób graficzny, a następnie zaprezentować to przed publicznością.

Mamy nadzieję, że również Wy pokochacie ten teatr za możliwość tworzenia zarówno własnych wersji znanych bajek, jak i wymyślania autorskich opowieści, które dzięki niezwykłej sile kamishibai z pewnością zamienią niejedno rodzinne spotkanie w przyjemną chwilę bycia razem.

Serdecznie Was do tego zachęcamy!

 

Tu znajdziecie jeszcze więcej informacji o papierowym teatrzyku:

https://www.youtube.com/watch?v=EesmFA-5pPc

Tych, którzy chcą samodzielnie stworzyć teatrzyk kamishibai odsyłamy do stron:

https://www.youtube.com/watch?v=iGPApYNABtc

https://www.youtube.com/watch?v=Am50RleHUGA