Pracownia druku 3D i pracownia audiowizualna, prężnie pracuje i tworzy niesamowite projekty.
W pracowni druku 3D drukarki niestygną, drukujemy breloczki, pomoce dydaktyczne czy różne ozdoby. Z okazji Walentynek powstały serduszka które były wręczane dla każdego Nauczyciela.
Nasze aktorki z pracowni audiowizualnej stworzyły filmik z okazji Dnia Misia. Stworzona została również ścianka walentynkowa do robienia zdjęć.
Na relacje z naszych działań zapraszamy na naszego Facebooka
Koordynatorki
Kamila Maliszewska
Martyna Piwko
Dzień bezpiecznego Internetu 2023
Pamiętajmy o zasadach higieny cyfrowej. Zwracajmy uwagę ile czasu spędzamy przy smartfonie, tablecie czy komputerze.
"Czym jest higiena cyfrowa?
Najprościej mówiąc, higiena cyfrowa to zespół czynności i postaw, które mają zapewnić nam bezpieczne użytkowanie urządzeń elektronicznych oraz nowoczesnych technologii, w taki sposób, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla naszego życia i zdrowia. Higiena cyfrowa obejmuje również zagadnienia związane z naszym ciałem, a dokładniej z postawami, jakie przyjmujemy, gdy korzystamy z urządzeń elektronicznych i łączymy się z siecią.
Higiena cyfrowa – co jeśli o nią nie zadbamy?
Zbyt częste korzystanie z sieci może mieć dla na nas negatywne skutki. W niektórych przypadkach może nawet przybierać formę uzależnienia. Do najczęściej wymienianych zaburzeń związanych z nadmiernym używaniem urządzeń elektronicznych możemy zaliczyć:
- problemy ze snem,
- stres cyfrowy,
- zaniedbanie obowiązków,
- problemy z koncentracją.
Higiena cyfrowa – czy istnieją „skuteczne” rozwiązania technologiczne?
Korzystanie z urządzeń elektronicznych i nowoczesnych technologii jest nieodłącznym elementem naszego życia. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi zasadami cyfrowej higieny i wprowadzaniu ich do swojego życia:
- Staraj się kontrolować czas, jaki spędzasz online. Jeśli jest go zbyt wiele, postaraj się to ograniczyć.
- Odkładaj telefon w sytuacjach, gdy nie musisz z niego korzystać.
- Postaraj się co chwile nie patrzeć na telefon i nie sprawdzać wiadomości.
- Nie zastępuj wszystkich czynności aplikacjami – w miarę możliwości trenuj swój mózg i pamięć.
- Staraj się znaleźć czas na relaks i odpoczynek bez telefonu i innych urządzeń.
- Poszukaj aktywności i zajęć offline. Zamiast kolejny raz rozmawiać z kimś poprzez komunikator, spotkaj się z nim na żywo.
- Korzystaj z tzw. „cyfrowych detoksów”.
- Nie zabieraj telefonu do sypialni. Staraj się nie korzystać z telefonu tuż przed pójściem spać ani zaraz po przebudzeniu.
- Jeśli pracujesz zdalnie, ustal godziny w których jesteś dostępny. Nie pozwól, aby praca była obecna w Twoim życiu 24/7." Źródło:https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/czym-jest-cyfrowa-higiena
W naszej szkole powstała pracownia druku 3D oraz robótek ręcznych. Uczniowie mają możliwość zobaczyć jak wyglądają wydruki 3d, ale co najważniejsze mogą sami je zaprojektować i wydrukować. Mają przy tym wiele satysfakcji. Zajęcia z robótek ręcznych też cieszą się sporym zainteresowaniem. Uczniowie podczas zajęć korzystają z krosna które służy do tworzenia pięknych prac.
w ramach współpracy z WCDN we Wrocławiu nasi szkolni koordynatorzy projektu uczestniczyli w konferecji na której została przedstawiona prezentacja multimedialna w której zostały przedstawione działania szkoły.
Pozdrawiamy
Koordynatorzy projektu
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
O programie:
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Szkoła Podstawowa nr 50 we Wrocławiu w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 329 100,00zł. Do dnia 31 grudnia 2021 r. wydano 60% ww. środków, tj. 198 587,00 zł na zakup wyposażenia wg poniższej specyfikacji:
- drukarki 3 D wraz z akcesoriami oraz oprogramowaniem
- mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
- stacje lutownicze z gorącym powietrzem wraz z akcesoriami
- kamery przenośne z akcesoriami oraz oprogramowaniem
- aparaty przenośne z akcesoriami
- statyw z akcesoriami
- mikroport z akcesoriami
- oświetlenie do realizacji nagrań
- mikrofon kierunkowy z akcesoriami
- gimbal
- nagłośnienie wraz z akcesoriami
- klocki Lego Education
- klocki Korbo
- taborety i stoły zajęciowe
- zestawy meblowe do sal lekcyjnych
II TRANSZA ZAKUPÓW W RAMACH LABORATORIÓW PRZYSZŁOŚCI:
w ramach pozostałych 40 % przyznanych środków tj. 130 513,00 zł, Szkoła Podstawowa nr 50 im. Ossolineum w roku 2022 r. dokonała zakupu wyposażenia wg poniższej specyfikacji :
- Sprzęt nagłośnieniowy do sali gimnastycznej
- Wyposażenie pracowni robótek ręcznych( maszyna do szycia, nici, włóczki, tablice korkowe, farby, krosno, sztalugi)
- Stoły oraz krzesła do pracowni robótek ręcznych
- Mikroskopy stereoskopowe wraz z akcesoriami
- Głośniki oraz słuchawki studyjne